4. třída (1. _ 5. 6.)






Dobrý den, děti......
            začínáme poslední měsíc školního roku a v červnu nás čeká ještě pár nových věcí, které musíme splnit, úkoly označené červeně opět prosím do pátku 5.6.
                                                                                               Hodně úspěchů při práci           RJ


Český jazyk
- opakovat vyjmenovaná slova, vzory podstatných jmen, shoda přísudku s podmětem
- PS - s.37, s.41
- nové učivo - souvětí - učebnice s. 127- 129 (nahoře ke cv.6)
- odkaz na video  https://youtu.be/eVKmP48oXc4
- z videa napiš souvětí podle vzorců do školního sešitu


Čtení
-  na další stránce přečíst o Kryštofu Harantovi, nejznámějším pánovi na Pecce, v příštím roce uplyne  400 let od jeho smrti, toto smutné výročí si budeme připomínat v červnu 2021, proto se nám hodí, když o Harantovi budeme něco vědět
- odpovědi na otázky:
1) Kam Harant putoval se svým přítelem Heřmanem Černínem ?
2) Hrozilo jim  při cestě nějaké nebezpečí ?
3) Jaké zlé tušení měla Anna Salomena, když Haranta zatkli na Pecce ?
4) Proč byl Harant popraven mezi 27 českými pány na Staroměstském náměstí ?





Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic
an Kryštof Harant patřil mezi výkvět české šlechty. V mládí nabyl znamenitého vzdělání i uhlazených mravů, neboť byl pážetem arcivévody Ferdinanda Tyrolského. Za vlády Rudolfa II. se vyznamenal v Uhrách v bojích s Turky. Těžce se ho dotkla smrt jeho manželky z rodu Černínů z Chudenic. Aby rozptýlil smutek, který se ho zmocnil, vypravil se se svým přítelem Heřmanem Černínem na pouť do Svaté země.

řeobtížné bylo tehdy cestování, přesto  naši  cestovatelé překonávali statečně všechny obtíže daleké cesty. Shlédli Benátky, vsedli na loď a plavili se k přístavu Jaffě, odkud je vedla cesta do Jerusaléma. Převlečeni za chudé poutníky putovali s jediným sluhou dále do Egypta. Cestou se zastavili na hoře Sinai. Tam je varovali před pokračováním v cestě arabskou pouští. Oba odvážlivci se však nedali nijak zastrašit od provedení svých úmyslů. Doufali, že i tentokrát se vyhnou všem nebezpečím. Když se octli uprostřed pouště, spatřili najednou v dáli tlupu arabských jezdců, řítící se v kotoučích prachu proti nim. Pohlédli na sebe, porozuměli si. Jsou přepadeni a vydáni na milost a nemilost ozbrojeným lupičům.

ako smečka hyen přihnali se Arabové k překvapeným poutníkům, strhli je z velbloudů do písku a hrozili jim smrtí a nakonec je obrali o všecko. Ožebračeni, téměř nazí zůstali naši poutníci uprostřed nehostinné pouště. „Co je nám platno, že nás nechali na živu, když tu stejně zhyneme hladem, nemajíce potravy ani peněz?“ začal bědovat Černín, kdežto pan Harant, když se probral z leknutí, pousmál se nad jeho nářkem. Zavedl Černína stranou a vyhrabal z písku váček se zlatými dukáty. „Alespoň, že nám tohle zůstalo,“ pravil, přepočítávaje dukáty. „Měl jsem štěstí, že jsem mohl pustit váček nepozorovaně na zem a nohou jej zahrabat do písku. Zbylo nám málo, doufejme však, že nám to stačí k dosažení některého přístavního města, odkud se již dovoláme pomoci z domova.“

pokračovali tím rychleji a opatrněji v cestě a po mnohých nových nesnázích dostali se konečně do vlasti.

ryštof Harant dosáhl tu mnohých vyznamenání. Oženil se s dědičkou poloviny hradu Pecky, žil v Praze v přízni císaře Rudolfa II. V životě pana Haranta střídalo se nadále štěstí s neštěstím, jak tomu bylo i na jeho dobrodružné pouti. Znovu ovdověl, oženil se pak po třetí a získal i druhou polovinu hradu Pecky. Usadil se potom na Pecce a oddával se svým zálibám, především hudbě.

ocně do jeho života zasáhl odboj českých stavů. Pan Harant, přestoupiv krátce předtím k víře podobojí, stal se jedním ze stavovských direktorů a po zvolení Fridricha  Falckého za českého krále, se stal presidentem české komory (dnes ministr financí).  Když došlo k bojům mezi vojskem císařským a stavovským, byl povolán jako osvědčený válečník za velitele stavovského dělostřelectva. S ním se dostal před Vídeň a dal rozkaz střílet na císařský palác ve Vídni. Již tehdy byl nad ním vyřčen rozsudek. Císař Ferdinand, kterému nechal střílet Harant do oken, zuřil zlobou a sliboval mu za skutek ten oplatit smrtí. Žel, že se mu k tomu naskytla příležitost tak osudně brzy. Porážka na Bílé hoře znamenala i konec slávy a šťastných let bohatýrského pana Haranta. Dříve, nežli mohl uprchnout před císařovou pomstou do ciziny, byl přepaden na Pecce oddílem vojska, který jej zajal a odvezl do Prahy.

dyž ho odváželi z Pecky, tu právě ve chvíli, kdy vstupovali na most, zdvihl se vítr a  serval panu Harantovi klobouk z hlavy a odnesl ho.

eho paní Anna Salomena měla zlé tušení, zavolala za ním smutným hlasem: „Och, kéž by to nebylo znamením, že brzy i svou hlavu ztratíš!“

arant, chtěl potěšit svou zarmoucenou ženu a proto se pokusil  obrátit tuto příhodu v žert a zavolal na ni : „Kdybych byl Římanem, vrátil bych se ihned zpátky a neudělal bych dnes ani jediný krok z domu.“

lý osud se brzy naplnil. Pan Harant byl uvězněn, odsouzen ke ztrátě hrdla, cti a statků a popraven s ostatními českými pány na Staroměstském náměstí. Smrt ho čekala tam, kde se jí nadál nejméně. Než, pohlédl jí statečně v tvář a odevzdán do vůle osudu vstoupil pevným krokem na popravní lešení. „Tolik nebezpečenství jsem v cizině přestál,“ promluvil na rozloučenou, „a nyní ve vlasti mé smrt násilná se mi činí ! A to od těch, kterým předkové moji i já tak dlouho jsme sloužili!“

atův meč zasvištěl vzduchem, slavný cestovatel vypustil svou bohatýrskou, ušlechtilou duši.







Vlastivěda
- nové učivo - učebnice s. 93-95 - Povstání proti Habsburkům, 30.letá válka
- odkaz na video

- zápis do sešitu:
České povstání proti Habsburkům
- panovníci (Habsburkové) omezovali práva české šlechty a měst             povstání  proti Habsburkům
- Češi si zvolili svého krále, utvořili vlastní vojsko   x    císařská velká armáda
- r.1620  rozhodující bitva na Bílé hoře - Češi poraženi
- císař vůdce povstání krutě potrestal - 21. června 1621 bylo v  Praze na Staroměstském náměstí popraveno 27 českých pánů - kat Jan Mydlář
- mezi popravenými byl i Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (3. v pořadí - sťata hlava)
- popraven byl i lékař Jan Jesenius
-  v Čechách nastaly těžké časy - Habsburkové získali dědičný nárok na trůn, němčina byla zrovnoprávněna s češtinou, jediné povolené náboženství bylo katolické               lidé museli přejít na katolickou víru nebo museli odejít ze země, mnoho Čechů opustilo zemi, mezi nimi byl i Jan Amos Komenský - učitel národů,  působil po celé Evropě, sestavoval učebnice s obrázky, psal knihy pro učitele
- českým povstáním začala třicetiletá válka  (trvala 30 let)
- zničená země, hlad, bída, nemoci, mnoho lidí zemřelo
- bylo potřeba obnovit zničenou zemi - z ciziny přicházeli stavitelé, malíři, sochaři ..., staví se kostely, zámky, domy - nový umělecký sloh - baroko

Přírodověda
-  nové téma zahrada - živočichové zahrad - učebnice s. 79, 81,82,
- odkaz na video:
vlaštovka obecná
krtek obecný
slunéčko sedmitečné
bělásek zelný
- zápis do sešitu :
Zahrada
Živočichové  na zahradě
- kolem domů zahrady - ovocné stromy, zelenina, okrasné rostliny
- důležití obyvatelé zahrad jsou ptáci (omezují přemnožení hmyzu) a hmyz (opylování květů)
- Vlaštovka obecná
- stěhovavý pták, na jaře se vrací z teplých krajin
- staví si hnízdo ve tvaru misky na zdi obydlí nebo chléva
- hmyzožravá - loví mouchy, komáry
-mláďata ( holátka) krmí do zobáčku
- tělo: dlouhá, úzká křídla, hluboce vykrojený ocas, tenké nohy s drápky
- kovově černé lesklé peří, bříško bílé, pod zobáčkem načervenalé
- rychle a dobře létá (150 km denně)
- podobná jí je jiřička obecná
-  namaluj si obrázek s.79 - 134 B - kdo chce

- nad zeleninou poletuje  motýl bělásek zelný
- vývoj:  vajíčka                   larva (housenka) - černožlutá, ožírá listy zelí nebo kapusty
kukla                    motýl
- tělo:  hlava ( oči, sosák, tykadla - čich), hruď ( 3 páry noh, 2 páry křídel), zadeček
- housenky běláska škodí
- slunéčko sedmitečné
- brouk - 3 páry noh, 1 pár tykadel
- krovky = svrchní křídla  chrání blanitá (spodní ) křídla
- vývoj: vajíčka                larva (živí se mšicemi)                     brouk
 - v zemi žije  - krtek obecný
- savec, hmyzožravec
- tělo: rypáček ( čich a hmat), válcovité tělo - krátká černá srst, silné přední končetiny s drápy (jako lopatky), malé zakrnělé oči, ušní otvory v srsti
- na zahradě nevítaný - podhrabává rostliny

Matematika
- procvičovat zlomky , slovní úlohy se zlomky -  učebnice s.141-144
- geometrie - opakovní obvod čtverce, obvod  obdélníku PS s. 28 cv.1, s.29 cv.1 
                           obvod čtverce O = 4 . a, obvod obdélníku O = 2 . (a + b)
- odkaz na video    https://youtu.be/4Hca4fMLS9Q
- učebnice s. 143 cv. 16,17,18






Komentáře